Jablečné slavnosti potřetí na Jiřáku

Aktuálně 10. 10. 2014

V pátek 10. října od 8 do 20 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 se na náměstí Jiřího z Poděbrad konají Jablečné slavnosti. Představí se na patnáct pěstitelů a nepřeberně odrůd, mezi nimi například Rubín, Bohemia, Šampion, Melodie, Rubinola, Gloster, Topaz, Golden Delicious, Idared, Spartan a mnohé další. Ovocnářská unie, která je partnerem slavností a zúčastňuje se jich už tradičně, připravila ochutnávku a ukázku padesáti odrůd jablek.

Jablečné slavnosti potřetí na Jiřáku

Přijďte se přesvědčit – mezi jablky existují obrovské rozdíly!

K vidění budou historické odrůdy – staré a již nepěstované nebo pěstované jen ve starých zahradách, ukázka botanických jablek, dále standardní tržní odrůdy, odrůdy pěstované v malých objemech nebo odrůdy se zvýšenou odolností. Na Jablečných slavnostech se představí také nová odrůda Cameo, která bude mít na Jiřáku svoji premiéru. Zajímavostí bude nepochybně české elektrické zahradní kolečko, takzvané motúčko, určené zejména starším zahrádkářům a ženám, které předvede jeho český výrobce.

Budete rádi ochutnávat…

Mošty, cidery, calvados, sirupy, koláče, štrúdly, pyré, kompoty, zavařeniny, jablečná keramika, jakož i jablečná gastronomie nebude na slavnosti chybět. Pro děti je připraveno divadelní představení O štrůdlové chaloupce a kreativní dílna Živé moštování.

Pro dospělé je nachystaná živá muzika. Zahrají ZVA 12 – 28 Band – vynikající bluesová formace ze slovenského Zvolenu – a Petra Hapková & Band – dcera slavného otce, která zazpívá chansonové a jazzové skladby. V sobotu pak zahrají tradiční jazz-souloví The Brownies se zpěvačkou Anamáriou d’Almeida.

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji