Slavnosti chřestu již 23. až 25. května

Aktuálně 18. 5. 2014

Ivančice u Brna se letos během Slavností chřestu (23. – 25. května 2014) promění ve velkou narozeninovou oslavu. Největším chřestovým slavnostem v republice přijede popřát držitel michelinské hvězdičky Roman Paulus, kapela Kamelot s Ilonou Csákovou, ale i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Největším dárkem ke dvacetinám bude znovuzaložení chřestovny v Ivančicích. Narozeninové menu budou restaurace z celého regionu připravovat přímo na náměstí.

Chřestový koláč

Chřestový koláč | Foto: Leoš Horký, www.slavnostichrestu.cz

Ivančický chřest plánuje návrat

Organizátoři objednávají ze Slovenska opět čtyři tuny chřestu. „Jedině ve Veľkých Levárech dokážou vyhovět naší obrovské objednávce. Už za pár let bychom se na slavnostech ale mohli dočkat znovu ivančického chřestu. Podařilo se nám sehnat pozemky i pěstitele,“ řekl ředitel Kulturního a informačního centra Aleš Tureček. Už vloni věnovalo na znovuobnovení pěstování chřestu v Ivančicích 25 tisíc korun sdružení ECEAT, které slavnosti spolupořádá. Tradice pěstování chřestu se tak do Ivančic vrací po čtyřiceti pěti letech.

I letos platí, že v pátek je vstupné zdarma a vstupenka na oba dva další dny zároveň (sobota + neděle) nebo pouze neděli je 100 Kč. V sobotu by do Ivančic měli zajet fanoušci muziky. Na pódiu před radnicí se budou střídat už tradičně kapely. Letos je hlavním tahákem a gratulantem kapela Kamelot a Ilona Csáková. V neděli se město vrátí do doby první republiky a čeká ho opět slavná návštěva. Zatímco loni přijela chřest do Ivančic ochutnat císařovna Sissi, letos to bude prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vyhrávat bude dobová muzika a připravena jsou i další prvorepubliková překvapení.

Pozvánka na ivančické Slavnosti chřestu

Ochutnejte chřestové menu!

„Po dvou letech se do Ivančic vrací také šéfkuchař restaurace Radisson Blu v hotelu Alcron v Praze Roman Paulus. Ten připraví speciální narozeninové chřestové menu,“ řekl za organizátory Michal Burian ze spolupořádajícího ECEATu. Roman Paulus je vůbec prvním českým šéfkuchařem, který utržil michelinskou hvězdičku pro českou restauraci. I letos budou slavnosti snoubit chřestové pokrmy s vínem. O ten nejlepší výběr se postará sommeliér Libor Nazarčuk. Na náměstí si návštěvníci budou kupovat za chřestové tolary degustační porce nejrůznějších dobrot od předkrmů, polévek až po sladké dezerty. V rámci doprovodného programu ke slavnostem bude desítka restaurací z jižní Moravy vařit v květnu chřestové menu.

Slavnosti chřestu již 23. – 25. května

Do Ivančic na Slavnosti chřestu mohou vyrazit i rodiny s dětmi, pro nejmenší návštěvníky budou připravena divadelní představení, soutěže, hry nebo třeba malování na obličej. Chybět nebude ani tradiční klání v loupání chřestu Ivančice Open, řemeslný jarmark a regionální produkty.

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji