Soutěž SAPERE ukázala, co všechno naše děti (ne)vědí o zdravém stravování

Aktuálně 30. 3. 2014

Co všechno naše děti vědí či nevědí o zdravém stravování? Jejich znalosti prověřila celostátní vědomostní soutěž Sapere – vědět, jak žít, jež se věnuje zdravému životnímu stylu a zdravé výživě. Letošního ročníku se zúčastnilo téměř 30 tisíc dětí ze základních a středních škol. Kde mají děti a studenti dobré znalosti a kde jim zdravý životní styl a správné stravování ještě nic neříká? Strčí své rodiče do kapsy?

Soutěž SAPERE ukázala, co všechno naše děti (ne)vědí o zdravém stravování

Zájem o znalosti z oblasti zdravé výživy roste

„Velký zájem dětí i pedagogů o letošní čtvrtý ročník soutěže nás pochopitelně těší. Je důkazem toho, že patří k dobrým nástrojům pro tvorbu udržitelného rozvoje. Letos nás příjemně překvapil zejména nárůst soutěžících v kategorii těch nejmenších, žáků prvního stupně základních škol.“ řekl generální ředitel pořádající společnosti Mgr. Libor Vanke. Všech ročníků soutěže se od roku 2010 zúčastnilo již 97.383 žáků. V letošním roce mezi sebou soutěžilo 28.943 žáků. Účast v této unikátní vzdělávací soutěži je každým rokem vyšší.

Studenti, kteří soutěžili ve třech kategoriích (I. kategorie pro žáky 1. stupně ZŠ, II. kategorie pro žáky 2. stupně ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnázií, III. kategorie pro SŠ), museli prokázat vědomosti z oblasti stravování, pohybu, zdravovědy či ekologie. V průběhu celého školního roku mezi sebou bojovaly týmy jednotlivých škol o postup do dalších kol. Soutěž zaujala více děvčata než chlapce. Nejvíce školních týmů se přihlásilo ze Středočeského, Ústeckého a Jihomoravského kraje.

Věděli byste správnou odpověď?

Jako nejtěžší se pro žáky ukázala otázka na zdroj trans nenasycených mastných kyselin. Správnou odpověď „oplatky a sušenky“ zvolilo mezi dalšími možnostmi (margaríny, máslo a celozrnné pečivo) pouze 5,8 % soutěžících. Téměř všichni naopak věděli, že po sezení ve škole si je dobré zasportovat či vyrazit na procházku. Na finálová kola, jejichž výsledek neovlivňovala pouze správnost, ale i rychlost odpovědi, dohlížela osmičlenná odborná porota.

„Je dobré vidět žáky základních a studenty středních škol, kteří si v dnešní uspěchané době našli čas věnovat se oblasti zdravé výživy. V mladém věku málokoho trápí otázka výživy, ačkoliv má obrovský vliv na budoucí vývoj a zdraví v dospělosti. Věřím, že nabyté informace a zkušenosti ze soutěže studenti v pozdějším věku ocení, “ dodal doc. Ing. Jiří Brát, CSc. ze společnosti Unilever.

Všichni žáci soutěžící ve finálových kolech byli odměněni balíčky od společnosti Unilever. Vítězové jednotlivých kategorií se navíc mohli těšit z věcných cen. Žáci škol, jejichž týmy se umístily na vítězných stupních, budou mít navíc možnost zažít kulinářskou show s šéfkuchařem společnosti Unilever Food Solutions Milanem Sahánkem přímo ve své školní jídelně.

Soutěž, jejímž hlavním partnerem byla tradičně společnost Unilever, je součástí projektu Evropské charty Sapere. Vyhlašuje ji každoročně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a společnost Cofet, a.s.

Celoevropský projekt Sapere dlouhodobě sleduje cíl prohloubení vědomostí žáků a studentů v oblasti zdravého životného stylu včetně zdravé výživy, ochrany zdraví a protidrogové prevence. Na rozdíl od jiných soutěží Sapere klade důraz nejenom na teoretické poznatky, ale i na praktické zkušenosti.

Výsledky celostátních finálových kol:

I. kategorie – 1. Stupeň ZŠ – 18. března 2014
1. Místo: Jihomoravský kraj - Základní škola Křepice
2. Místo: Jihočeský kraj - Základní škola, Vajgar 692, Jindřichův Hradec
3. Místo: Plzeňský kraj – 10. základní škola Plzeň

II. kategorie – 2. Stupeň ZŠ – 19. března 2014
1. Místo: Jihočeský kraj - Základní škola, Vajgar 692, Jindřichův Hradec
2. Místo: Moravskoslezský kraj - Základní škola Matiční, Ostrava
3. Místo: Středočeský kraj - Základní škola Pečky

III. kategorie – střední školy – 20, března 2014
1. Místo: Jihomoravský kraj – Gymnázium Boskovice
2. Místo: Karlovarský kraj – Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov
3. Místo: Zlínský kraj – Střední škola průmyslová, hotelová, zdravotnická Uherské Hradiště

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji