V Českém Krumlově podruhé sklidili úrodu vinné révy

Aktuálně 15. 9. 2018

V pořadí již druhá sklizeň vinné révy z krumlovské vinice v klášterní zahradě na Tramínu se ve čtvrtek 6. září 2018 uskutečnila v Českém Krumlově. O obnovení tradice pěstování vinné révy v Českém Krumlově se před čtyřmi lety postarali zakladatelé Festivalu vína Český Krumlov, kteří právě v klášterní zahradě vysadili prvních 50 hlav hybridní odrůdy Solaris.

V Českém Krumlově podruhé sklidili úrodu vinné révy

Vinnou révu zpět do Krumlova

Přibližně 60 litrů moštu vydala dnešní sklizeň vinné révy, která v těchto dnech dozrála v krumlovské vinici Na Tramínu. Vinná réva, která zde již čtyři roky roste, je obhospodařovaná zcela na principu biovinařství bez použití radikálních chemických zásahů. Že se tato péče, kterou vinné révě v Českém Krumlově věnují krumlovští vinaři, vyplácí, potvrzuje i Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, jeden z hlavních iniciátorů navrácení vinné révy do míst, kde se v Českém Krumlově již v minulosti vinná réva pěstovala: „Je radost sledovat, že se naší obnovené viničce daří. Věřím, že letošní úroda bude opět kvalitní a že se naše snaha o šetrné pěstování projeví na kvalitě finálního produktu - českokrumlovského Solarisu.“


Spojení révy, vína a Českého Krumlova

Již poslední měření moštoměrem zde na vinici na Tramínu slibovalo, že Solaris je v plné síle a ukazovalo, že cukernatost se přiblíží až úrovni pozdního sběru. Dnešní měření tento úžasný výsledek potvrdilo a krumlovští vinaři oznámili, že letošní úroda krumlovského Solarisu má 23 stupňů, což je o 2 stupně více než vloni.

Českokrumlovský Solaris má svou vlastní etiketu, na jejímž vzniku se podíleli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově: „Chtěli jsme, aby víno z obnovených krumlovských viniček neslo svou vlastní etiketu, jejíž návrh vznikne přímo v místě, kde víno dozrávalo, proto jsme oslovili krumlovskou Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České a nabídli studentům možnost kreativně se vyjádřit,“ vysvětluje Miroslav Reitinger a dodává: „Z několika návrhů, které studenti navrhli, jsme vybrali dva, které nejlépe vystihují představy o spojení révy, vína a Českého Krumlova.“

Druhé krumlovské vinobraní

Druhé krumlovské vinobraní je současně letošní první pozvánkou na již sedmý ročník Festivalu vína Český Krumlov, který bude zahájen v pátek 26. října a který v průběhu pěti týdnů až do 30. listopadu přinese obyvatelům a návštěvníkům města to nejlepší z vinařských a gastronomických zážitků. „V programu festivalu nebude chybět tradiční příjezd sv. Martina 11. 11. v 11:11 hod. ani oblíbená Zámecká slavnost vína v Zámecké jízdárně, která se letos uskuteční v sobotu 24. 11. 2018,“ zve na závěr Pavel Fučík. Program Víno & Gastronomie & Kultura, který je nedílnou součástí festivalu, také letos nabídne spoustu zajímavých lahůdek. Zájemci budou moci ochutnat např. černá vína s vůní lékořice, bobulí a koření, lahodná vína z prosluněné jižní Francie či vína, která produkují velikáni jako Gerard Depardieu, Pierre Richard nebo Sting. Více informací k letošnímu ročníku Festivalu vína Český Krumlov naleznete na www.festivalvinack.cz. Vstupenky na degustační akce festivalu lze zakoupit v Infocentru Český Krumlov nebo on-line na www.ckrumlov.info/tickets, kde nabízíme rovněž možnost zakoupení e-vstupenek. Vybírat a nakupovat tak mohou návštěvníci festivalu jednoduše z pohodlí domova.

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji