Ani na podzim výlety nekončí. Co si sbalit na cestu?

Rady & tipy 17. 9. 2018

Je jedno, jestli se rozhodnete jet na jednodenní výlet nebo na cestách strávit několik dní, zda jedete vlakem, autem, pěšky nebo na kole, jisté je, že žádný výlet se neobejde bez jídla a pití. Často si na cestu přibalíme banán nebo třeba mrkev, ale po pár hodinách v batohu, navíc při letních teplotách, vypadají velmi nevábně a člověk na ně ztrácí chuť. Máme pro vás dva praktické a zároveň prospěšné tipy, se kterými si na svém ovoci a zelenině pochutnáte kdykoliv a kdekoliv. Zabalte si 100% džus nebo ještě lépe ovocné či ovocno-zeleninové pyré, které s vámi cestu v baťůžku nebo jakémkoliv jiném zavazadle díky praktickému balení absolvují bez úhony. Navíc ani jeden z těchto výrobků neobsahuje přidaný cukr nebo jiná sladidla, konzervanty, barviva či umělá aromata a oba mají nutriční hodnotu srovnatelnou s ovocem a zeleninou, ze kterého jsou vyrobeny.

Ani na podzim výlety nekončí. Co si sbalit na cestu?

Venku svítí slunce, víkend začíná a vy nad mapou sedíte a dumáte, kam vyrazíte na výlet nebo kam byste mohli vyjet na kole? Batůžek se pomalu, ale jistě plní věcmi a zbývá jediné – svačina. Zkuste tedy tentokrát namísto nakrájeného ovoce přibalit 100% džus. Nic se vám v batohu nerozdrtí a do prázdné láhve pak můžete třeba cestou zpátky nasbírat borůvky nebo lesní jahody.

Věnujte pozornost informacím na obalu

V obchodech džus ve většině případů naleznete v sekci nápojů, přičemž při jeho výběru určitě doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost nápisům na obale. Vedle 100% džusů se totiž prodávají i džusy, které nesou označení jako 100% ovocné chuti nebo další obdoby využívající označení 100%. V tomto případě se může jednat o ovocnou šťávu, která není 100% z ovoce, ale např. jen z 50 %, ale toto 100% označení vás může uvést v omyl. Proto hledejte na obalech označení 100% + název ovoce. Složení tohoto typu džusu je striktně legislativně specifikováno. Legislativa konkrétně uvádí, že do 100% džusů nesmí být přidávány žádné konzervanty, barviva, umělá aromata, přidaný cukr nebo jiná sladidla. Přidávat tyto ingredience je zakázáno jak do krabicových džusů, džusů ve sklenicích, tak do džusů v plastových lahvích. Barva, chuť a vůně džusů musí odpovídat ovoci, ze kterého je džus vyroben.

Pyré je skvělou volbou na cesty

Cíl vaší cesty je ještě před vámi, ale to rozhodně nebrání v tom se na chvilku posadit a odpočinout si. Děti takové chvilky doslova milují a těší se, co v tu chvíli vytáhnete za dobrotu. O to větší smutek pak nastává, když ovoce a zelenina, které jste pro ně s láskou připravili, už nevypadají tak svěže, jako ráno. Skvělým řešením jsou ovocná či ovocno-zeleninová pyré. Jaká je do batůžku dáte, taková je z něj vytáhnete. Která příchuť bude tou vaší nej, co myslíte? V obchodech se pyré ještě donedávna nacházela pouze v regálech s potravinami pro děti, nicméně v současné době jsou nabízeny již i „dospělácké“ varianty, které jsou o trochu větší a jejich obaly nezdobí dětské motivy. Víte, jak se vyrábějí? Obsah pyré vzniká drcením a mechanickým lisováním ovoce a zeleniny, jehož výsledkem je hustá kaše, která je zcela očištěna od nepoživatelných částí, jako jsou semínka a jádra. Chemická kompozice pyré se tedy příliš neliší od té u zeleniny a ovoce, ze kterých jsou vyráběny. Navíc technologie výroby také umožňuje zachovat přirozenou chuť čerstvého ovoce a zeleniny.

Co říkáte, zkusíte náš tip a přibalíte si na svou další cestu 100% džus nebo kapsičku pyré?

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji