Jaké je rozumné denní množství alkoholu?

Rady & tipy 25. 7. 2017

Popíjení alkoholu s přáteli v rozumné míře může velmi dobře doplnit zábavu, a také přinést veselé momenty a relaxaci. Naopak nadměrné pití nebo dokonce opilost může způsobit značné obtíže. Málokdo se ale běžně zamýšlí, kolik vlastně znamená to často zmiňované „přiměřené množství“ alkoholu, a kde je hranice denního rozumného pití, které nezpůsobí zdravotní následky.

Jaké je rozumné denní množství alkoholu?

Foto: 123rf.com

Standardní alkoholová jednotka

Pojem standardní drink (alkoholová jednotka) je takové množství alkoholu, které představuje pro zdravého člověka neškodné množství. V České republice tomu odpovídá asi 10 g absolutního (100%) etanolu. Za přiměřené množství je u mužů považováno rozmezí 20 až 40 g čistého alkoholu denně, u žen 10 až 30 g.

„Důležité je vědět, že obsah alkoholu nelze odhadovat z počtu vypitých skleniček. Každý druh alkoholického nápoje obsahuje totiž jiné množství etanolu. Porce nápoje s obsahem 10 g čistého alkoholu odpovídá například jednomu malému panáku tvrdého alkoholu, 1 dcl vína nebo malému světlému 10° pivu,“ říká Vladimír Darebník viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky a provozní ředitel Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a dodává: „Za povšimnutí jistě stojí, že v každé zemi má přiměřené množství alkoholu jinou hodnotu, což je dáno místními zvyklostmi - například ve Francii se uvádí až 60 g etanolu denně pro muže a 36 g pro ženy.“

Střídmé pití je ctnost

Vliv alkoholu na lidský organismus je u každého jedince rozdílný a závisí na mnoha faktorech. Obecně doporučená denní dávka, která nezpůsobí negativní následky pro lidský organismus, jsou  2 jednotky alkoholu pro muže a u žen 1 jednotka. Pokud člověk vypije v jeden den více než 5 jednotek, vážně hazarduje se svým zdravím.

„Při pití alkoholických nápojů je potřeba brát v úvahu i osobní zdravotní stav, protože ne na každého má konzumace alkoholu stejný vliv. Některé skupiny by neměly konzumovat alkohol vůbec, jako například těhotné ženy. Stejně tak by měli být zdrženliví i lidé trpící různými zdravotními obtížemi a určitě mladí lidé do 18ti let, “ upozorňuje Vladimír Darebník

Jak zjistit, kolik gramů alkoholu je obsaženo v alkoholickém nápoji?

Pro výpočet obsahu alkoholu lze využít výpočtový vzorec pro odhalení gramů alkoholu v nápoji:

(0,8 (hustota etanolu) x obsah sklenice/láhve (ml) x koncentrace alkoholu (% obj.) )/100

Podle takového vzorce by obsahoval velký (4 cl) panák tvrdého alkoholu s koncentrací 40 % 12,8 g alkoholu. Užitečná je také informace, že zdravá játra odbourají 0,1 g etanolu na jeden kilogram hmotnosti za hodinu, to znamená, že člověk o hmotnosti 70 kg odbourá 7 g alkoholu za hodinu. 

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji