Káva přináší dlouhověkost i štěstí. Potřebné množství je ale neuvěřitelné

Rady & tipy 28. 2. 2018

Kávu lidstvo pije už asi 30 tisíc let a vědecké studie se i přesto nadále předhánějí v inventáři jejích pozitivních a někdy i negativních účinků. Obecně se doporučuje pít 2 – 3 šálky denně, abyste pocítili její povzbudivý efekt a zároveň nevyvedli tělo z rovnováhy. Jeden z posledních výzkumů, který publikovala Evropská kardiologická společnost, ale doporučuje dokonce 4 šálky a výměnou za ně slibuje delší život. Kolik kávy je ve skutečnosti k povzbuzení potřeba?

Káva přináší dlouhověkost i štěstí. Potřebné množství je ale neuvěřitelné

Konzumace kávy může opravdu prodloužit život

Téměř 20 tisíc účastníků výzkumu potvrdilo Evropské kardiologické společnosti domněnku, že její konzumace může prodloužit život. Výzkum se zabýval pitím kávy u středomořské populace ve středním věku a jeho výsledky mohou být pro leckoho překvapující. Během desetiletého pozorování bylo zjištěno, že právě u těch, kdo pili alespoň čtyři šálky kávy denně, byla pravděpodobnost úmrtí o 64 % nižší, než u jedinců, kteří kávu takřka nepijí. Rozdíl se nejvíce projevoval u účastníků starších 45 let. Co z toho plyne? Dejte si kafe, nohy nahoru, a nic se vám nestane.

Týden plný úsměvů? Připravte si 4 miliony kávových zrnek

A nyní k počtům. Kolik kávy je k dosažení slibované dlouhověkosti potřeba? Běžný šálek kávy obsahuje asi 70 zrnek. To potvrdily i počty společnosti McDonald´s, která v České republice pravidelně pořádá akci zvanou „Týden kávy za úsměv“, kdy zákazníky, kteří do restaurace přijdou v dobré náladě, odměňuje právě horkým nápojem. „Zatím jsme akci v České republice opakovali pětkrát a tak nás zajímalo, jaký objem kávy spotřebujeme. Ukázalo se, že během každého týdne spotřebujeme asi půl tuny kávy Arabica, což celkem dělá dvě a půl tuny,“ propočítává tisková mluvčí společnosti McDonald´s, Zuzana Svobodová.

Restaurace McDonald´s během pěti týdnů vydaly přes 316 tisíc káv a odměnou jim tak byl odměnou i stejný počet tisíc úsměvů. Ačkoliv vědecká studie Evropské kardiologické společnosti trvala deset let, cenu jednoho úsměvu lze jednoduše odhadnout na 70 zrnek kávy a jak je známo, úsměv léčí. K dosažení dlouhověkosti ale potřebujete čtvrt kila kávových zrnek každý týden.

Co slibované štěstí?

Kávě je připisován také pozitivní efekt na naši náladu a pocit štěstí a to nejen v případě, že ji dostanete za úsměv a Mekáči. Kromě chvíle pohody a prožitku z teplého nápoje káva také ovlivňuje tvorbu jednoho z hormonů štěstí a to dopaminu. Dopamin nejen, že ve správné rovnováze napomáhá naší motorice, ale vyvolává i slibovaný pocit dobré nálady, štěstí a radosti. Kromě pití kávy lze k jeho uvolňování přispět i stanovováním si zdravých cílů. Uvolňuje se totiž při pocitu očekávání úspěchu nebo odměny. Ideální variantou, jak štěstí a dlouhověkosti dosáhnout je tedy ještě chvilku počkat a za odměnu si dopřát ještě jeden šálek.

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji