Maso v českém prostředí je naprosto bez hormonů a antibiotik! Čím je to zaručeno?

Rady & tipy 5. 11. 2017

Jejich maso je plné antibiotik a hormonů. Takové prohlášení slyšel snad každý z nás. V českém prostředí ale můžeme podobná tvrzení s jistotou označit za lež. Jak je to možné? Čím je to zaručeno?

Maso v českém prostředí je naprosto bez hormonů a antibiotik! Čím je to zaručeno?

Přísná kontrola

Chovy v českém prostředí jsou natolik přísně kontrolovány, že je nemožné, aby na trh pronikly produkty, které obsahují antibiotika a hormony. Jiné to je u masa pocházejícího ze zahraničí. Podle Svazu chovatelů prasat, z.s. se více jak 50 % vepřového dováží, a to ze zemí, kde je míra používání antibiotik poměrně vysoká. Obecně lze říci, že se v nejvyšší míře používají v jižních státech jako je Španělsko, Itálie či Kypr. Nejméně se používají naopak v severských státech, kdy jde příkladem Norsko nebo Švédsko. Česká republika tento trend následuje a můžeme se pochlubit nižší spotřebou, než je tomu v Německu, Polsku či Belgii, což jsou země, odkud je k nám maso dováženo nejčastěji.

Je potřeba sledovat přesný původ masa

„Spotřebitel by měl sledovat přesný původ masa a řídit se označením na obalu, kde musí být uvedeno, odkud maso pochází. Jestliže při nákupu sáhnete po výrobku z České republiky, je zaručeno přísnými českými kontrolami, že si kupujete výrobek bez antibiotik a hormonů,“ vysvětluje Karel Čeřovský, jednatel společnosti Maso Jičín.

Antibiotika se používají především při infekcích ve velkochovech. V České republice se používají pouze jednorázově při odstavení selat, kdy jsou mladá selata náchylná k nemocem. Jedná se tedy o zvířata velmi raného věku.

Hormony můžeme rovnou vyloučit. V českém prostředí se k urychlení růstu nepoužívají. Za velmi efektivním a rychlým nárůstem váhy stojí šlechtění zvířat a dokonale vyvážené krmení. „Masa s naší značkou jsou na trh dovážena díky chovu plemene duroc. Jedná se o plemeno, kde je zaručena velmi vysoká kvalita masa s vysokým podílem osvalení,“ podotýká Čeřovský.

Čím je plemeno prasete duroc speciální? 

Pro chov určený na produkci masa je vhodný především díky dobré růstové schopnosti a tvorbě svaloviny. Plemeno je možné vykrmovat do vyšší porážkové hmotnosti, aniž by docházelo ke zhoršení kvality masa (bez zbytečného ztučnění). Všechny důležité části prasete jsou dobře osvalené. Navíc i kvalita masa je velmi vysoká. Jateční tělo zvířete rozdělujeme na masité, tučné a méněcenné. Průměrný denní přírůstek se u tohoto plemene pohybuje kolem 900 gramů. Na 1 kilogram přírůstku se uvádí spotřeba krmiva 2,7 kilogramu. Za vysokou kvalitou masa stojí dobrá konverze živin a vyšší denní přírůstek. 

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji