Osvěžuje a doplňuje vitamíny: zázračné smoothie!

Rady & tipy 17. 6. 2017

S příchodem teplého počasí se na pultech obchodů začíná objevovat stále více druhů ovoce a zeleniny. Tyto přírodní zdroje vitamínů pomáhají zahnat nejen únavu, ale mohou vás i báječně osvěžit. Připravte si proto lahodný energetický nápoj, který probudí váš organismus. Díky takzvanému smoothie budete mít nejen více energie, ale navíc díky tomuto zdravému zázraku vylepšíte své trávení. Vaše tělo vám poděkuje!

Osvěžuje a doplňuje vitamíny: zázračné smoothie!

Historie smoothie sahá až do období starodávných kultur u Středozemního moře a v oblastech na Dálném východě. V té době se zeleninové a ovocné pyré sice ještě nejmenovalo smoothie, ale už tenkrát obyvatelé věděli o jeho skvělých zdravotních účincích. Revoluce nicméně přišla až v 19. století s vynálezem lednice, mrazáku a především mixéru s kovovými čepelemi. Od 30. let se v USA rozmohl trend pití mléčných a ovocných koktejlů, smoothie, jak ho známe dnes, přišlo až v 60. letech s rozmachem makrobiotické stravy a éry hippies, která také přinesla jméno pro tento lahodný nápoj podle jeho jemné struktury.

Ideální (nejen) letní osvěžení

Přestože o smoothie dlouho nebylo slyšet, zažívá v posledních letech neuvěřitelný boom. Tato vitamínová bomba má totiž skvělé účinky na lidský organismus. Nejenže mu dodává energii, vitamíny a spoustu vlákniny z rozmixované dužiny plodů, slouží ale také k očistě organismu od škodlivých látek, neboli k tzv. „detoxu“. Pro ten je ideální čas právě nyní na přelomu jara a léta, kdy se z těla stále ještě vyplavují zimní škodliviny – proti nim se dá bojovat zvýšeným příjmem vitamínů ve stravě. Smoothie si ale můžete připravovat v průběhu celého roku, vašemu tělu to jen prospěje. Výborné je místo klasické snídaně, budete se pak celý den cítit svěží a plní energie. V letních měsících může smoothie suplovat i svačiny nebo lehký oběd. Pokud jej ještě necháte dostatečně vychladit v ledničce, stane se nepostradatelnou součástí vašeho letního jídelníčku.

Tipy na lahodná smoothies:

Banánovo-jahodové smoothie

Pro 6 osob potřebujete:

 • 250 g banánů
 • 150 g jahod
 • 4 bílé jogurty nebo 600 ml mléka
 • 2 polévkové lžíce třtinového cukru

Banány oloupejte, vložte do nádoby s hnětacím nožem, přidejte 2 bílé jogurty nebo 300 ml mléka, oslaďte 1 lžící cukru a vyšlehejte do hladka. Skleničky naplňte z poloviny.

Nádobu vypláchněte, vložte jahody, přidejte 2 bílé jogurty nebo 300 ml mléka, oslaďte 1 lžící cukru a opět vyšlehejte do hladka.

Zelená bomba

Pro 2 osoby potřebujete:

 • 2 pomeranče
 • 1 avokádo
 • 2 velké hrsti čerstvého špenátu
 • 2 zelená jablka
 • šťáva z 1 limetky
 • lístky máty
 • 150-200 ml vody

Pomeranče i avokádo oloupejte a spolu s jablky překrájejte na menší kusy. Vložte do nádoby s hnětacím nožem, přidejte listy špenátu a máty a zalijte šťávou z 1 limety a studenou vodou. Vše vyšlehejte do hladka.

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji