Šest superpotravin, co nabijí energií a podpoří srdce

Rady & tipy 22. 1. 2017

Superpotraviny jsou nejkoncentrovanější a nejbohatší na živiny ze všech potravin. Obsahují vysoké množství vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny, zdravých tuků, proteinů a enzymů. Chybět by neměly v žádném vyváženém jídelníčku.

Šest superpotravin, co nabijí energií a podpoří srdce

Foto: 123rf.com

Avokádo – lahodně proti stresu

Avokádo si zamilovali stoupenci kvalitní gastronomie, ale i příznivci zdravého stravování. Věděli jste, že patří mezi ovoce? Dokonce obsahuje nejvíce železa a tuků v porovnání s ostatními druhy ovoce. Kromě toho je také bohaté na další minerály, vitaminy a vlákninu. Pomáhá proti depresím, nervozitě a stresu. Díky bohatému množství mononenasycených tuků pracuje na zvýšení hladiny dobrého cholesterolu v těle.

Hlíva ústřičná – elixír věčného mládí

„Elixír věčného mládí“ – tak se často nazývá hlíva ústřičná, která patří mezi nejvzácnější jedlé houby. Je vhodná zejména v období zvýšených nároků na náš imunitní systém. Její pravidelná konzumace nás chrání před působením negativních vlivů vnějšího prostředí, protože je výborným antioxidantem. Hlíva je nejen zdravá, ale i chutná, obsahuje mnoho bílkovin a vlákniny a stává se tak ideální dietní potravinou.

Chia semínka – staří Aztékové věděli, co si dopřát

Chia semínka jsou ve světě zdravé výživy čím dál více oblíbená. Znali je už staří Aztékové, pro které byly společně s kukuřicí a fazolemi základem jídelníčku. Mezi superpotraviny patří zejména díky svému unikátnímu složení. Jsou zdrojem vitaminů, mirerálů, aminokyselin, nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6, které pomáhají udržet srdce zdravé. V kombinaci s vodou vytvářejí emulzi, která přispívá k hydrataci těla zevnitř a udrží nás svěží po celý den.

Goji – kustovnice čínská se představuje

Goji jsou sušené plody rostliny kustovnice čínské, na které nedá dopustit čínská medicína. Ani my bychom se o ni ve svém jídelníčku neměli ochuzovat. Má totiž příznivý dopad na náš kardiovaskulární systém. Díky vysokému obsahu vitaminu C účinně podporuje obranyschopnost lidského organismu. Mnoho z nás také uvítá, že je nezapomenutelným pomocníkem v oblasti hubnutí. Krásným bonusem je i její umění zpomalovat proces stárnutí.

Brokolice – super domácí

Superpotraviny nemusí být nutně ze zahraničí a nemusí je zdobit ani exotický název. Za superpotravinu můžeme označit i brokolici. Obsahuje velké množství rozpustné vlákniny, která na sebe váže volný cholesterol a vyvádí ho z těla. Je bohatá na hořčík, vápník a draslík, který pozitivně působí při snižování vysokého krevního tlaku. Brokolice je výborným pomocníkem při udržování zdraví našich kostí zejména díky obsahu vitaminu K, který umožňuje správnou distribuci vápníku v těle. Uvařte ji třeba dnes k večeři.

Česnek – zázrak ve stroužku

V jednom stroužku česneku najdete brom, vápník, chlór, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, selen, vitaminy A, B1, B2, B3 a C. Náš organismus ho více než ocení. Kromě obsahu velikého množství látek, které naše tělo potřebuje, je také přírodní podporou pro náš imunitní systém. Podle vědců je česnek nejlepší zbraní v boji s cholesterolem ve stravě, a tak nám výrazně pomáhá udržet jeho přirozenou hladinu. Tím také podporuje zdraví cév a srdce. 

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji