Tajemství cukety. Proč, jak a kde?

0
191

Vletních vedrech mnohem častěji vybíráme lehká a zdravá jídla. Abychom našemu tělu dopřáli dostatek živin a vitamínů, je důležité udržovat jídelníček pestrý a vyvážený. Proto bychom se měli důkladně rozhlédnout, jakou zeleninu a ovoce si v tomto období můžeme na pultech obchodů dopřát. V oddělení zeleniny bychom neměli přehlédnout cuketu, která obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů. Čím je cuketa našemu tělu prospěšná a proč ji zařadit do našeho jídelníčku?

Čím je cuketa prospěšná pro náš organismus?

Cuketa obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, díky čemuž blahodárně působí na náš zrak, posiluje svaly a srdce, odbourává stres, zlepšuje činnost mozku a pomáhá při dně a cukrovce. Mezi nejdůležitější vitamíny v cuketě patří karoteny a vitamíny A, B a C. Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost, záněty očních spojivek a poškození sítnice, proto bychom ho měli mít ve stravě dostatek. Dále cuketa obsahuje vlákninu, hořčík, vápník, železo, draslík a fosfor. Cuketa je navíc z 90 % tvořena vodou, kterou si můžete započítat do svého denního příjmu tekutin.

Jaký způsob úpravy je nejlepší, abychom o zmíněné živiny nepřišli?

Cuketu lze jít syrovou a to nejlépe se slupkou. Vždy však musí být důkladně omytá. Zejména v létě se cuketa velmi často griluje a přidává do různých špízů. Pro zachování živin je cuketu nejlepší pouze mírně podusit na pánvičce s trochou oleje, který zajistí vstřebání vitamínu A, jenž má blahodárný vliv na naše oči. Dalším benefitem dušené cukety je, že ve 100gramech obsahuje pouze 20 kalorií.

Jak si vybrat cuketu, aby byla nejchutnější?

Při výběru cukety je nejlepší vyhledávat menší a hubené kusy, které neobsahují nadbytek tekutiny a lze je po důkladném omytí konzumovat i se slupkou, ve které se nachází nejvíc živin. Nejjednodušší tak je vybrat si u nás na prodejně cuketu, která nese označení Perfetly Imperfect. Povrch cukety by měl být pružný a mít svěží barvu. Oschlá či nahnědlá cuketa se rozhodně nehodí ani na smažení.

Jak se liší cuketa s označením Perfetly Imperfect od běžné cukety?

V chuti a živinách není rozdíl vůbec žádný. Perfetly Imperfect označení nesou potraviny, které z důvodu přísných kritérií na kvalitu nejsou obvykle přijaty od dodavatelů do prodeje a končí v potravinovém odpadu. Dle údajů OSN se vyhodí celá jedna třetina produkce potravin. V Evropské unii to znamená přibližně 9 milionů tun potravin.

Jaký rozdíl ve vzhledu tyto potraviny tedy mají?

Nejčastěji se jedná o rozdíl ve velikosti nebo hmotnosti. Potraviny nejsou žádným způsobem poškozeny, například odřeny nebo otlačeny. Mohou však být například křivé, menší nebo jinak abnormálně rostlé. Nic z toho jim však neubírá na chuti. V Tesco tyto neperfektní potraviny řadíme do prodeje, čímž pomáháme našim lokálním dodavatelům, snižujeme potravinový odpad a zákazníkům nabízíme potraviny za zvýhodněnou cenu.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here