TEST: zjistěte, zda máte zdravé žíly

Rady & tipy 25. 7. 2018

Konečně léto, na které jsem se tolik těšila. Při balení kufru stojím před zrcadlem a kriticky se prohlížím. Ne kvůli vánočním kilům (ta se mi podařilo zodpovědně shodit), ale kvůli svým nohám. Jsou na nich vidět malé modré žilky (díky Google vím, že to jsou tzv. metličky) a už se mi začínají objevovat i křečové žíly. Těch jsem si poprvé všimla po porodu Aničky. Také se trochu bojím dlouhé cesty autem, zase budu mít oteklé nohy a budou vážit snad tunu.

TEST: zjistěte, zda máte zdravé žíly

Popsanou situaci zná nejedna z nás. Prvními příznaky chronického žilního onemocnění, které trápí 60-70 % z nás, jsou otoky, pocit těžkých nohou, mravenčení nebo noční křeče. Ty se často poprvé objevují právě v létě. Podstatou chronického žilního onemocnění je totiž zánět, kterému teplo a sluníčko nedělá dobře. Chronickým žilním onemocnění (které se projevuje nejen křečovými žílami a metličkami, ale např. také hemoroidy) trpí častěji ženy. Pravděpodobnost, že se týká nebo bude týkat i vás, zvyšuje kromě dědičnosti a pohlaví také životní styl spojený s nadváhou, dlouhodobým stáním či sezením, užívání hormonální antikoncepce nebo těhotenství. Vliv mají i dietní zvyklosti a s tím spojené poruchy vyprazdňování. Pokud první příznaky neřešíte, může pozvolné zhoršování vést až k trvalým otokům, kožním změnám, ekzémům, a dokonce bércovým vředům (více se dozvíte např. na www.zilniporadna.cz).

Týká se chronické žilní onemocnění i vás? OTESTUJTE SE!

Síla potíží obvykle kolísá, a to nejen s ohledem na denní dobu, ale také v závislosti na ročním období. Odpovězte si na otázky a budete vědět víc.

Oddíl A

 1. Jste žena?
 2. Máte sedavé zaměstnání nebo stojíte většinu dne na nohou?
 3. Máte nadváhu?
 4. Léčili se vaši rodiče s křečovými žilami nebo bércovými vředy?

Oddíl B

 1. Trpíte občas některými z následujících potíží: bolest nohou, pocit tíže, nepříjemné napětí, otoky nohou, noční křeče?
 2. Dostavují se uvedené příznaky zejména ve večerních hodinách?
 3. Objevují se tyto potíže nezávisle na vašich denních aktivitách (bez ohledu na to, jestli zrovna sportujete nebo máte zvýšenou fyzickou zátěž)?
 4. Zaznamenali jste nějaké viditelné projevy žilního onemocnění (metličky, křečové žíly, otoky apod.)?
 5. Prodělali jste už v minulosti léčbu kvůli projevům chronického žilního onemocnění dolních končetin?

Pokud jste v každé části odpověděli alespoň jednou „ANO“, je čas na návštěvu praktického lékaře (případně dermatologa či flebologa). Ten při vaší návštěvě zjistí anamnézu, vyšetří vás ve stoji a případně vás odešle pro potvrzení diagnózy na specializované pracoviště s duplexní sonografií. Vzhledem k tomu, že se jedná o chronické onemocnění, připravte se na dlouhodobou léčbu. Ta by měla být založena na třech pilířích.

 1. Prvním je životní styl, ve kterém by neměl chybět pravidelný pohyb (chůze, plavání, jízda na kole) a odpočinek se zvýšenou polohou nohou. Nepříjemné příznaky zlepší také volné oblečení a pohodlná obuv, v případě nadváhy snížení hmotnosti. Speciální cviky najdete např. v mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy“?
 2. Kompresní punčochy nebo bandáže snižují zvýšený žilní tlak, mohou přinést okamžitou úlevu a jsou prevencí dalších obtíží.
 3. Venofarmaka jsou léky, které jsou zaměřeny na zlepšení žilního oběhu, zmírňují žilní hypertenzi, zpevňují žilní stěnu a zlepšují průtok krve žilami. Jedná se o léky na předpis, které může předepsat jak specialista, tak praktický lékař a které jsou vhodné již od první fáze nemoci. Důležitá je přitom užívat je dlouhodobě a pravidelně.

Pokud uvedené postupy nepomohou, přichází na řadu chirurgická léčba. Aby se ale zdravotní komplikace nevrátily, je důležité dodržovat i po ní výše uvedená opatření.

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji