Znáte moringu? Proč byste ji měli zařadit do svého jídelníčku?

Rady & tipy 13. 10. 2017

Už jste slyšeli o morinze, léčivé rostlině, která v poslední době získává na popularitě? Pokud ne, tak si  přečtěte těchto osm důvodů, proč moringu užívat. Tato rostlina má totiž vysoké výživové hodnoty a také působí protizánětlivě. Její pravidelné užívání ovlivní kladně vaše zdraví. 

Znáte moringu? Proč byste ji měli zařadit do svého jídelníčku?

Foto: http://joaliskapky.cz

Co je to moringa?

Moringa olejodárná je malý strom, který je původem z Asie. Vyskytuje se především v Indii, Nepálu a Pákistánu, ale také na africkém kontinentu, kde se po několik generací používá pro léčbu a prevenci před nemocemi jako diabetes, kardiovaskulární onemocnění, anémie, artritida, onemocnění jater, respirační onemocnění, onemocnění kůže a zažívací poruchy. Moringa je populární především pro využitelnost všech částí rostliny (lusky, kořeny, květy, listy, semena i plody). U nás ji najdeme především ve formě přírodního prášku, který je vyroben z listů.

Při čem její účinky pomáhají?

Moringa se vyznačuje blahodárnými účinky. Pomáhá  při cukrovce, kardiovaskulárních onemocněních, anémii, artritídě. Dále napomáhá při onemocnění jater, respiračních onemocněních, onemocněních kůže a také zažívacích poruchách.

Proč užívat moringu?

 1. Moringa je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a aminokyselin. Obsahuje významnou část vitamínu A, C a E, vápník, draslík a proteiny.
 2. Obsahuje antioxidanty ničící volné radikály, molekuly, které způsobují oxidační stres, poškozují buňky a způsobují záněty.
 3. Pomáhá redukovat některé symptomy cukrovky. Působí efektivně ve snižování lipidových a glukózových hladin.
 4. Ochraňuje kardiovaskulární systém. Snižuje úroveň cholesterolu a částečně kontroluje lipidy.
 5. Moringa napomáhá zdraví mozku a kognitivním funkcím díky obsahujícím antioxidantům a neuro-zesilovacím vlastnostem. Používá se jako prevence před Alzheimerovou chorobou . Napomáhá mentálnímu zdraví, například v depresi nebo psychóze.
 6. V listech a květech moringy se nachází vysoká koncentrace polyfenolů, které ochraňují játra před oxidací, toxicitou a poškozením. Olej z moringy může navrátit jaterní enzymy do normální úrovně.
 7. Obsahuje antibakteriální a antifungální vlastnosti, které bojují s infekcemi v těle. Jsou účinné především v boji s houbami, které způsobují infekce na kůži a s kmeny bakterií, které jsou zodpovědné za infekce krve, zažívacího systému a močového traktu.
 8. Moringa má krve srážející vlastnosti, které napomáhají léčení ran a může urychlit dobu zacelování rány.

Jak moringu používat?

Moringu můžete používat k vaření, pečení, do smoothies, salátů anebo třeba omáček. Nejjednodušší způsob jak moringu užívat každý den je přidat ji do některého z nápojů, který normálně pijete. Vyzkoušejte třeba moringu s jablečným džusem. Zamíchejte ½ čajové lžičky moringy v prášku s jablečným džusem a máte svou denní dávku moringy. Nebo zalijte sušené listy moringy vodou a máte čaj plný vitamínů.

Moringa smoothie - recept pro inspiraci

Ingredience:

 • 1 čajová lžička prášku moringy
 • 1 banán
 • 1 hrnek čerstvého ananasu
 • ½ hrnku borůvek
 • 1 oloupaný pomeranč
 • 1 hrnek filtrované vody nebo kokosové vody
 • můžete přidat ¼ avokáda, 2 lžičky kokosového oleje nebo třeba listy kadeřávku

Postup:

 1. Přidáme všechny ingredience do mixéru
 2. Mixujeme dokud nemáme hladkou konzistenci

Autor: Redakce Můžeme jíst zdravěji

Partneři Můžeme jíst zdravěji